آشنایی با سایت پونیشا و کسب درآمد از آن

در این آموزش با سایت پونیشا و امکانات آن برای کارفرمایان و فریلنسرها آشنا می شویم. سپس به نحوه فعالیت و موفقیت در این سایت خواهیم پرداخت و در نهایت نکات کلیدی را درمورد این سایت بیان خواهیم نمود.

همچنین برای آشنایی با فریلنسینگ و استراتژی موفقیت در نقش یک فریلنسر، می توانید به آموزش کسب درآمد در منزل به صورت فریلنسینگ مراجعه کنید.

پونیشا ( Ponisha )

سایت پونیشا

پونیشا بزرگترین خانه فریلنسرهای خلاق و حرفه ای در ایران است که کار خود را از سال ۱۳۹۰ آغاز نموده است.

پونیشا سایت برونسپاری، جمع سپاری و بازار کار آنلاین برای فریلنسرها است. و در حقیقت بستری است که به شرکت های کوچک و متوسط کمک می کند تا نیروی متخصص مورد نیاز خود را پیدا کنند و از طریق امکاناتی که پونیشا در اختیار آن ها قرار می دهد به راحتی و با اطمینان پروژه های خود را برونسپاری کنند.

به عبارت دقیق تر، سایت پونیشا صرفا یک واسطه بین کارفرما و پیمانکار (فریلنسر) بوده و نقش یک بنگاه را ایفا می کند که به کارفرمایان این امکان را می دهد تا پروژه های خود را برون سپاری کنند و فریلنسرها با انجام پروژه ها، کسب درآمد کنند. سایت شامل امکاناتی است که به کاربران کمک می کند بتوانند به راحتی با یکدیگر کار کنند.

امکانات کارفرمایان: ایجاد پروفایل، ایجاد پروژه، جستجوی فریلنسر، گفتگوی آنلاین، سپردن پروژه به فریلنسر، میزکار و مدیریت پروژه، سیستم پرداخت امن، سیستم حل اختلاف، سیستم نظر و رتبه.

امکانات فریلنسرها: ایجاد پروفایل، ثبت نمونه کار، انتخاب مهارت، پلن های عضویت، ارسال پیشنهاد، میزکار و مدیریت پروژه، سیستم پرداخت امن، سیستم حل اختلاف، سیستم نظر و رتبه، دریافت وجه.

نحوه فعالیت در پونیشا به عنوان یک کارفرما

۱- ثبت نام در سایت

با کلیک بر روی دکمه زیر، وارد سایت پونیشا می شوید و به دلیل ورود شما از طریق این لینک، ۵۰۰۰ تومان اعتبار اولیه به عنوان هدیه به شما اختصاص می یابد.

در مرحله بعد با کلیک بر روی گزینه‌ی “برای دریافت هدیه ثبت نام کنید” می توانید علاوه بر انتقال به صفحه ثبت نام، هدیه خود را نیز دریافت کنید.

سپس فرم را تکمیل نمایید و بر روی گزینه “ثبت نام” کلیک کنید. در نهایت با استفاده از ایمیلی که در فرم ثبت نام معرفی نموده اید، حساب کاربریتان را فعال نمایید.

۲- تعریف پروژه

پروژه خود را تعریف کنید. در ایجاد پروژه جدید توضیح دهید چه کاری می بایست برای شما انجام شود. بودجه مورد نظر خود را اعلام کنید و مهارت هایی را که انجام پروژه شما نیاز دارد انتخاب کنید.

توضیحات شما می بایست به صورتی باشد که فریلنسرها بتوانند زمان و هزینه انجام پروژه شما را برآورد کنند.

در جدول زیر می توانید تعرفه های ثبت پروژه را مشاهده نمایید.

ثبت پروژه در پونیشا

۳- پیشنهادهای ارائه شده توسط فریلنسرها را بررسی کنید و بهترین پیشنهاد را انتخاب نمایید

پونیشا پروژه شما را برای فریلنسرهایی که مهارت انجام آن  را دارند ارسال می کند. پس از آنکه علاقمندان روی پروژه شما پیشنهاد ارسال کردند، شما می توانید مستقیم با آن ها در ارتباط باشید تا بتوانید بهترین پیشنهاد را انتخاب کنید.

پروفایل فریلنسرها را بررسی کنید. پروژه های مرتبطی که قبلا انجام داده اند، امتیاز و نمونه کار آن ها را ببینید و اگر سوالی بود مستقیم از آن ها بپرسید.

۴- ایجاد پرداخت امن برای فریلنسر

پس از انتخاب فریلنسر برای اطمینان از انجام کار از پرداخت امن پونیشا استفاده کنید.

برای هر مرحله از پروژه، پرداخت امن ایجاد کنید و هر زمان که کار مرتبط با آن مرحله را تحویل گرفتید پرداخت امن آن مرحله را آزاد کنید.

بعضی از پروژه ها مثل ترجمه را می توان به صورت مرحله ای پرداخت انجام شود و بعضی دیگر از پروژه ها مانند برنامه نویسی می تواند درصدی برای شروع کار پرداخت شود و مابقی قبل از تحویل کار پرداخت امن شود. بنابراین با توجه به نوع پروژه خود از پرداخت امن پونیشا استفاده نمایید.

۵- ثبت نظر و رتبه

پس از انجام کار، نظر و رتبه خود را درباره فریلنسر ثبت کنید تا به کارفرمایان دیگر در انتخاب فریلنسر کمک کرده باشید. همان طور که آن ها با نظر و رتبه خود در انتخاب فریلنسر به شما کمک کردند.

همچنین بر اساس اطلاعات پروژه شما، پونیشا به مهارت های فریلنسر امتیاز می دهد تا کارفرمایان بتوانند بهترین فریلنسرها را به راحتی برای پروژه خود شناسایی کنند.

در ضمن در صورت پیش آمدن مشکل بین شما و فریلنسر، می توانید از بخش “حل اختلاف” برای رفع آن اقدام نمایید.

نحوه فعالیت در پونیشا به عنوان یک فریلنسر

۱- ثبت نام در سایت

با کلیک بر روی دکمه زیر، وارد سایت پونیشا می شوید و به دلیل ورود شما از طریق این لینک، ۵۰۰۰ تومان اعتبار اولیه به عنوان هدیه به شما اختصاص می یابد.

در مرحله بعد با کلیک بر روی گزینه‌ی “برای دریافت هدیه ثبت نام کنید” می توانید علاوه بر انتقال به صفحه ثبت نام، هدیه خود را نیز دریافت کنید.

سپس فرم را تکمیل نمایید و بر روی گزینه “ثبت نام” کلیک کنید. در نهایت با استفاده از ایمیلی که در فرم ثبت نام معرفی نموده اید، حساب کاربریتان را فعال نمایید.

تذکر: شما مجاز به ساختن بیش از یک حساب کاربری برای استفاده از امکانات کارفرمایی یا فریلنسری نمی باشید. با یک حساب کاربری از هر دوی این امکانات به راحتی می توان استفاده کرد. ایجاد دو حساب کاربری در پونیشا مجاز نمی باشد.

۲- پلن کاربری مناسب برای خود انتخاب کنید

می توانید نوع کاربری خود را در سایت ارتقا دهید. عضویت معمولی رایگان است اما برای افزایش امکاناتی که در اختیار شما قرار می گیرد، می توانید از کاربری های برنزی، نقره ای و طلایی استفاده کنید.

در جدول ذیل، تعرفه و امکانات پلن های کاربری مختلف آورده شده است.

تعرفه پلن های عضویت پونیشا

۳- پروفایل خود را تکمیل کنید

اطلاعات شخصی و مدارک خود را تکمیل کنید، مهارت ها و نمونه کارهای خود را ثبت کنید و برای خود رزومه ای حرفه ای بسازید.

۴- ایجاد پیشنهاد برای پروژه هایی که مهارت لازم برای انجام آن ها را دارید

پروژه های موجود را بررسی کنید و با سنجش شرایط پروژه و توانایی های خود، برای اجرای پروژه پیشنهاد ارائه دهید.

۵- مذاکره و ارتباط با کارفرما

در صورتی که پیشنهاد شما برای کارفرما جذاب باشد، می توانید با یکدیگر به طور مستقیم به گفت و گو بپردازید و شرایط انجام پروژه را تعیین کنید و به توافق دست یابید.

۶- انجام پروژه

پس از انجام توافقات و پرداخت امن توسط کارفرما، می توانید انجام پروژه را آغاز نمایید. تمام تلاش خود را بکار گیرید تا رضایت کارفرما را جلب کنید.

همچنین در صورت پیش آمدن مشکل بین شما و کارفرما، می توانید از بخش “حل اختلاف” برای رفع آن اقدام نمایید.

۷- دریافت وجه

پس از تحویل پروژه و رضایت کارفرما، می توانید دستمزد خود را از پونیشا دریافت کنید.

سوالات و نکات کلیدی در مورد پونیشا

هزینه استفاده از خدمات پونیشا برای کارفرما

 هزینه خدمات برای کارفرمایان ۵% مبلغ پروژه می باشد. هر زمان که کارفرما پرداخت امن ایجاد می کند، هزینه خدمات آن پرداخت امن محاسبه شده و از حساب وی کسر می شود. درصورتی که پرداخت امن به حساب کارفرما بازگردانده شود هزینه خدمات نیز به حساب وی بازگردانده خواهد شد.

در حقیقت کارفرما علاوه بر مبلغ توافقی با فریلنسر، باید ۵% از مبلغ پروژه را به عنوان هزینه خدمات به پونیشا تقدیم نماید.

هزینه استفاده از خدمات پونیشا برای فریلنسر

هزینه خدمات برای فریلنسر ۱۰% مبلغ پروژه است و زمانی از حساب فریلنسر کسر می شود که پرداخت امن برای وی آزاد می شود.

پرداخت امن چیست؟

پرداخت امن، روش امنی برای پرداخت هزینه پروژه توسط کارفرما است. در این روش، پرداخت پروژه از طریق پرداخت مبلغ به پونیشا انجام می شود.

کارفرما در نظر دارد که پس از پرداخت به پونیشا، دیگر دسترسی به مبلغ نخواهد داشت و پونیشا مبلغ را پس از اعلام رضایت کارفرما، به حساب فریلنسر منتقل می کند. درصورتی که پروژه انجام نشود، فریلنسر می تواند پرداخت امن را لغو کند تا به کارفرما بازگردانده شود و درصورت بروز اختلاف، کارفرما یا فریلنسر می توانند وارد سیستم حل اختلاف پونیشا شوند.

تذکر: درصورتی که فریلنسر یا کارفرما اختلاف ایجاد کنند، تا مشخص شدن وضعیت اختلاف، پونیشا هیچ پرداختی به هیچ یک از طرفین انجام نخواهد داد.

سیستم حل اختلاف پونیشا

سیستم حل اختلاف پونیشا برای زمانی است که مبلغی به صورت پرداخت امن ایجاد شده و هنوز توسط کارفرما آزاد نشده باشد. در صورت بروز مشکلات زیر، کارفرما یا فریلنسر و یا هر دو می توانند برای دریافت مبلغ اختلاف ایجاد کنند.

 • زمانی که پروژه تحویل کارفرما شده باشد و کارفرما پرداخت امن را برای فریلنسر آزاد نکند.
 • زمانی که فریلنسر پاسخگو نیست.
 • زمانی که پروژه‌ی تحویل داده شده از کیفیت مناسب برخوردار نباشد.

پس از ایجاد اختلاف، ابتدا فریلنسر و کارفرما موظف می شوند با هم مذاکره کنند و مشکل را حل کنند. در صورتی که توافق حاصل نشود باید طرفین تقاضای داوری کنند. در این مرحله پونیشا به عنوان داور به مشکل رسیدگی می کند و رای صادر می نماید.

حکم داوری پونیشا، نهایی، لازم الاجرا و غیر قابل برگشت است.

برخی از مهم ترین قوانین پونیشا

 • تمامی کاربران اینترنتی اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند از امکانات پونیشا استفاده کنند. به استثنای اشخاص با سن کمتر از ۱۸ سال.
 • ایجاد دو حساب کاربری در پونیشا مجاز نمی باشد.
 • هر نوع استفاده شما از سایت، شما را به شریک، نماینده، و شعبه ای از پونیشا تبدیل نخواهد کرد.
 • برای برداشت از پونیشا باید نام و شماره موبایل خود را از طریق ارسال تصویر کارت ملی و پیامک تایید کنید. پونیشا به در خواست های برداشت پس از ۴ روز کاری رسیدگی می نماید.
 • به عنوان کارفرما فقط از طریق پرداخت امن حق پرداخت هزینه پروژه را دارید.
 • به عنوان فریلنسر فقط از طریق پرداخت امن حق دریافت دستمزد خود را دارید.
 • هرگونه تلاش برای تقلب و دور زدن پونیشا، منجر به بسته شدن حساب شما خواهد شد.
 • استفاده از سایت پونیشا منوط به رعایت قوانین و حریم خصوصی پونیشا و کاربران می باشد.
 • مسئولیت کامل تمامی اعمالی که از طریق حساب کاربری شما انجام می شود، برعهده‌ی شماست.
 • حق جعل هویت خود یا دیگران را ندارید.
 • حق فاش کردن اطلاعات یا اسنادی که بدست آورده‌اید را ندارید، مگر با اجازه مالک اطلاعات یا درخواست قانونی.

۱۵ مهارت برتر برای فریلنسینگ

در تصویر زیر می توانید مهارت های برتر فریلنسیگ در پونیشا را مشاهده کنید.

مهارت های برتر فریلنسینگ در پونیشا

بنا بر ادعای سایت پونیشا متوسط درآمد ماهیانه یک فریلنسر مترجم در پونیشا ۱۰۰۰۰۰۰ تومان است.

کسب درآمد از معرفی پونیشا به دوستان خود

یکی دیگر از راه های کسب درآمد از پونیشا، معرفی آن به دیگران است. بدین شکل که دوستان خود را از طریق لینک بازاریابی خود، به وسیله ایمیل، فیس بوک، توییتر یا شبکه های اجتماعی دیگر دعوت به عضویت در پونیشا می کنید و بعد از هر ارتقا عضویت یا ایجاد پروژه توسط دوست خود، از طرف سایت ۵۰۰۰ تومان اعتبار دریافت خواهید کرد.

همچنین برای مشاهده فایل ویدیویی معرفی پونیشا می توانید به کانال تلگرامی میلیونر باش مراجعه نمایید.

سخن پایانی

در این آموزش به صورت کامل و جامع با پونیشا و چگونگی عضویت و فعالیت در آن آشنا شدیم. همچنین امکانات و مزایای این سایت را بررسی کردیم.

میلیونر باش امیدوار است، این آموزش برای شما همراهان همیشگی سودمند واقع گردد. منتظر نظرات شما عزیزان هستیم.

4.2/5 - (10 امتیاز)

18 نظر در “آشنایی با سایت پونیشا و کسب درآمد از آن

 • آگوست 11, 2020 در 8:49 ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام من چطور میتونم پروژه خودم روبزارم

  پاسخ
  • آگوست 12, 2020 در 3:28 ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام خدمت شما کاربر گرامی
   مطابق مقاله فوق در سایت مذکور ثبت نام کنید و سپس وارد حساب کاربری خود شوید. در پنل کاربری با استفاده از بخش تعریف پروژه، می توانید پروژه خود را با توضیحات لازم تعریف نمایید.
   اگر نیاز به راهنمایی بیشتری دارید می توانید به پشتیبانی سایت مذکور ایمیل بزنید و از آن ها سوالات خود را بپرسید.
   موفق باشید.

   پاسخ
 • می 9, 2020 در 5:42 ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام امکانش هست یه مهارت جدید که در سرفصل های شما نیست تعریف کرد به عنوان مثال متره و برآورد

  پاسخ
  • می 10, 2020 در 2:26 ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام خدمت شما کاربر گرامی
   بستگی به نوع مهارت مورد نظر دارد و باید از پشتیبانی سایت پونیشا سوال فرمایید.
   اصولا اگر مهارت مورد نظر امکان پیاده سازی به صورت آنلاین را داشته باشد، مانعی وجود نخواهد داشت.
   موفق باشید.

   پاسخ
 • آوریل 27, 2020 در 9:13 ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام چطور میتونم با ادمینها مکاتبه کنم؟

  پاسخ
  • آوریل 28, 2020 در 12:43 ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام خدمت شما کاربر گرامی
   وارد اکانت خود در سایت پونیشا شوید. در بالای صفحه بر روی نام کاربری خود کلیک نمایید. حال گزینه “راهنما” را انتخاب و از منوی آبشاری بر روی گزینه “ارتباط با پشتیبانی” کلیک فرمایید.
   موفق باشید.

   پاسخ
 • ژانویه 17, 2020 در 3:27 ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام لطفا به من بگید حقوق آدمین چقدره ممنونم🙏🏽

  پاسخ
  • ژانویه 17, 2020 در 11:53 ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام خدمت شما کاربر گرامی
   میزان مشخصی ندارد. بستگی به حجم پروژه، اهداف، مهارت ها و تجربه ادمین دارد. می توان برای آن بازه ای بین ۱۰۰ هزار تومان تا ۱۰ میلیون تومان را متصور بود.
   موفق باشید.

   پاسخ
 • فوریه 24, 2019 در 2:58 ب.ظ
  پیوند یکتا

  منظورم اینکه هر وقت کسی از طریق لینک شما ثبت نام می کنهو برای شما یه کد میاد. درسته؟
  فکر نمی کنم شما همه اون کدها رو بتونید استفاده کنید. بدین به افرادی که اونجا لازمشون می شه.
  می تونید ایمیل کنید برام؟
  ممنون

  پاسخ
  • فوریه 26, 2019 در 11:25 ب.ظ
   پیوند یکتا

   کدهای تخفیف مختص به یک کد کاربری خاص صادر می گردد و اگر این کدها را در اختیار دیگران قرار دهید، تخلف محسوب می شود.
   موفق باشید.

   پاسخ
 • فوریه 23, 2019 در 8:14 ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  می تونید از کدهایی که دارید به من هم بدین؟
  ممنون

  پاسخ
  • فوریه 24, 2019 در 1:29 ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام خدمت شما کاربر گرامی
   متاسفانه متوجه منظور شما نشدم.
   موفق باشید.

   پاسخ
 • سپتامبر 27, 2018 در 1:24 ب.ظ
  پیوند یکتا

  شما خودتون از این دعوتنامه که لینکش رو گذاشتین چقدر کسب کردین؟
  ممنون

  پاسخ
  • سپتامبر 27, 2018 در 6:31 ب.ظ
   پیوند یکتا

   همان طور که در پاسخ قبلی ذکر شد، درآمد نقدی وجود ندارد و صرفا کد تخفیف اهدا می شود. هدف ما معرفی و مانیتورینگ این بستر به کاربران بوده است.
   شاد و پیروز باشید.

   پاسخ
   • آوریل 28, 2020 در 4:23 ب.ظ
    پیوند یکتا

    سلام میشه بفرمایین حداقل حقوقی ک ادمینهای سایت دریافت میکنن ماهانه چه میزانی هست ؟؟؟ ساده ترین ادمین تا حرفه ای ترین ؟؟

    پاسخ
    • آوریل 29, 2020 در 4:39 ب.ظ
     پیوند یکتا

     سلام خدمت شما کاربر گرامی
     پاسخ به این سوال و اعلام یک رقم خاص هیچ کمکی به شما نخواهد کرد. چون هیچ عرف و حد معمولی برای چنین مسئولیتی وجود ندارد و کاملا بستگی به میزان پیچیدگی های سایت مورد نظر، مهارت ها و سوابق ادمین مورد نظر دارد.
     ممکن است شخصی که ادعا می کند توانایی مدیریتی سایت را دارد با ماهی ۵۰۰ هزار تومان هم حاضر باشد کار کند و از طرفی ادمین هایی هستند که به پیشنهادات کمتر از ۲۰ میلیون تومان در ماه فکر هم نمی کنند.
     موفق باشید.

     پاسخ
 • سپتامبر 27, 2018 در 1:21 ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  در مورد کسب درآمد از دعوتنامه در پونیشا میشه توضیح بدین؟

  پاسخ
  • سپتامبر 27, 2018 در 6:29 ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام خدمت شما کاربر گرامی
   به ازای افرادی که به پونیشا دعوت می کنید و در پونیشا فعال می شوند به عنوان مثال اکانت خود را ارتقا می دهند و یا پروژه ای ثبت می کنند، به شما یک کد تخفیف تعلق می گیرد و شما می توانید از این کد برای ثبت پروژه و ارتقا حساب کاربری خود استفاده نمایید و با هزینه کمتر از خدمات سایت پونیشا استفاده فرمایید.
   موفق باشید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *